Villa i Hadsund

  • Arkitekt: BK NORD A/S

Til dette skitseforslag til en klassisk villa i Hadsund har vi tegnet en villa med inspiration fra de klassiske patriciervillaer opført 1860-1930. Bygningens facade vender mod hovedvejen – kun adskilt af den flotte forhave.

Netop forhaven, og den eksisterende beplantning har påvirket husets arkitektur og placering. Beplantningen med flotte træer og buske, som omkranser den nye bygning, er et vigtigt element. Disse nærmest ”gemmer” bygningen for omverdenen. Man skal derved stoppe op og kigge en ekstra gang, for at se den flotte bygning, der ligger skjult i det naturlige terræn.

Desuden er der i dette skitseforslag Hadsund tegnet en tagkonstruktion, udført i sort matteret vingetegl, der hviler nænsomt på den fuldmurede gesims med 3 fremspring. Husets karakter understreges med yderligere fremspring ved de udadgående hjørner i form af kvadre tavler.
Murværket udføres i blødstrøgne teglsten som fremstår med en hvid vandskuring. For at bryde den murede facade etableres der høje glaspartier i form af sprossede vinduer og døre udført i en træ/alu. løsning. Huset omkranses af en flot flisebelægning i natur sten, som udmunder i 2 terrasser samt indkørsel med tilstødende bed i grus og høj beplantning.

Læs mere om hvad BK NORD kan gøre for dig lige her: Boligbyggeri

Kontakt os for en uforpligtende snak om opførsel af din nye bolig