Rygård Park i Nørresundby

Området ved Lindholm Brygge og Rygård Park husede i sin tid Dansk Andels Cementfabrik, hvoraf også navnet Rygård stammer fra. Frank A. Rygård var direktør for DAC og tegnede også DAC’s første bygninger. Efter lukningen af fabrikken i 1978 er området sidenhen omdannet og er nu, med sin beliggenhed tæt på fjorden, grønne områder, Lindholm station, indkøb og ikke mindst Aalborg Midtby, et meget attraktivt boligområde. Området vil danne ramme om både rækkehuse og  etageboliger.

Byggeriet Rygård Park på Lindholm Brygge 13 i Nørresundby er startet op – og vores 2 erfarne medarbejdere Ingeniør Joan Væver Kofod og Projektleder Jesper Rathleff Holst fører ekstern tilsyn med byggeriet for køberne af projektet. Projektet indeholder 135 lejligheder fordelt på 6 blokke, som er tegnet af C.F. Møller, sælges af CALUM og opføres af HP BYG.

 

Påtænker du at investere i en ny ejerlejlighed eller i hele boligejendomme til udlejning?
Særligt hvis der er tale om projektkøb, er det meget vigtigt at være helt sikker på konditioner, omfang og kvalitet – inden underskrift af en købsaftale.

BK NORD A/S har igennem de sidste 5 år hjulpet mange kunder med følgende:
– Gennemgang af prospekt og købsaftale i samarbejde med kundens advokat.
– Forhandlinger i forhold til til-/fravalg.
– Tilsyn med rapportering under opførelse, så konstruktioner, stabilitet, teknik og det generelle håndværk udføres korrekt.
– Opfølgning på tilsynsrapporter og sikring af at tilsynspunkterne bliver udbedret.
– Gennemgang af byggeriet 1 uge før overtagelse og betaling (ved udlejning anbefales min. 2 – 3 uger før).
– Opfølgning på fejl/mangler, så de bliver udført inden fuld betaling.
– Gennemgang af afsluttende økonomi ift. købsaftale, til-/fravalg osv.

Har du spørgsmål til DIT konkrete projekt, så kan du altid kontakte os.

Læs mere om hvad BK NORD kan gøre for dig lige her: Erhvervsbyggeri

Kontakt os for en uforpligtende snak om dit nye erhvervsbyggeri