NY ARKITEKTTEGNET LANDEJENDOM


PROJEKTTYPE: Villa

BELIGGENHED: Snedsted

UDARBEJDET: 2020

OPFØRT: Forventes 2021

AREAL: 191 m²

BYGHERRE: Privat

YDELSER: Arkitektrådgivning, Myndighedsbehandling, Projektering, Ingeniørrådgivning, Byggetilsyn, Afleveringsforretning


På en landejendom nær Skyum Bjerge med en fantastisk panoramaudsigt over marker, skov og Limfjorden med Mors i horisonten har BK NORD tegnet denne fine villa.

Boligen er nøje placeret i forhold til den skønne udsigt mod sydøst og et læbælte mod nord og vest. Nordøst for boligen ligger ejendommens driftsbygninger.

Boligens 191 m² er fordelt på et stort og åbent opholdsrum med køkken-alrum og stue, et soveværelse med walk-in og bad. Derudover er der tre store værelser, et badeværelse og en entré med adgang til bryggers.

Den nye moderne landejendoms formsprog udspringer fra det traditionelle længehus med sadeltag, hvor facaderne er vinklet i forhold til udsigten mod sydøst. Huset åbner sig på denne måde op og favner udsigten og giver mulighed for, at flere rum kan få glæde heraf. De store, ubrudte vinduespartier sikrer gode lysforhold og et ugeneret kig til omgivelserne.

De eksisterende driftsbygninger er opført i røde mursten, hvide gavltrekanter og rødt ståltag. Det var et ønske fra bygherre, at boligen skulle kunne spille sammen med driftsbygningerne. Men samtidig have sit eget arkitektoniske udtryk, så den samtidig kunne stå alene. Derfor har der i valg af materialer været fokus på at skabe et elegant og moderne udtryk med referencer til driftsbygningerne.

Driftsbygningernes geometri genoptages i boligen, hvor sadeltaget definerer det genkendelige formsprog. Facadernes lyse mursten har et let rødligt skær, som refererer til driftsbygningernes røde og hvide facader. De mørke vinduesrammer skaber kontrast til den lyse facade og spiller sammen med taget.

Overalt i boligens interiør går unikke og integrerede detaljer igen. Detaljer som blandt andet siddenicher i udvalgte vindueskarme og vinduesfalse beklædt i træ. De bløder samtidig de hvide vægge op og gør boligen til et personligt hjem. Indretningen og fordelingen af rum er skræddersyet til bygherres behov og ønsker. De er opdelt i voksen- og børneafdeling, med opholdsrummet placeret centralt i huset. Det overdækkede areal ved hoveddøren byder gæster velkomne, og fra man træder ind i entréen, bliver man overvældet af den smukke udsigt, som inviteres helt ind i huset.

BK NORD’s ydelser har omfattet de indledende idéoplæg, skitseprojekt i tæt dialog med bygherre, myndighedsprojekt– og dialog, hovedprojekt med ingeniørberegninger, udbudsbeskrivelse med licitation, samt tilsyn i byggeperioden og afleveringsforretning.

Læs mere om hvad BK NORD kan gøre for dig lige her: Boligbyggeri

Kontakt os for en uforpligtende snak om opførsel af din nye villa