ARKITEKTTEGNET VILLA MED ENSIDIG TAGHÆLDNING


PROJEKTTYPE: Villa

BELIGGENHED: Ferslev ved Svenstrup

UDARBEJDET: 2021

AREAL: 188m² bolig, 62m² garage

BYGHERRE: Privat

YDELSER: Arkitektrådgivning


På en ny udstykning i Ferslev har BK NORD tegnet denne villa med ensidig taghældning og udsigt til et grønt engareal og Rold Skov i horisonten.

Husets 250 m² fordeler sig på to forskudte volumener med ensidig taghældning, og åbner sig op imod sydvest og de flotte udsigtsforhold. Boligkvadratmeterne fordeler sig mod syd og vest på et stort køkken-alrum og en hyggelig stue i forskudt forbindelse med hinanden. Mod nord og øst er husets værelser placeret, hhv. et stort soveværelse med walk-in og eget bad og to store værelser, samt et badeværelse. Entré og bryggers er placeret med direkte adgang til den indbyggede dobbeltgarage, og sikrer hermed en let adgang igennem huset.

Køkken-alrummet er placeret i villaens sydvestlige hjørne og herfra opnår man et flot, åbent kig mod udsigten. Store skydedøre imellem alrummet og terrassen sikrer en direkte forbindelse imellem ude og inde.  Sammen med de højtsiddende vinduesbånd under loftet, sikres der optimerede dagslysforhold i det store, åbne rum.

Husets formsprog skabes af de to forskudte volumener, som samtidig definerer uderummene. Tagfladernes forskudte højder bryder formsproget op og løfter facaderne, så der skabes højt til loftet i køkken-alrummet.

Villaens materialevalg er enkelt og består af en grålig mursten med nuancespil, som får selskab af mørkegrå pladebeklædning på entré og alrum, samt på detaljer som stern og vinduesrammer. De grå nuancers samspil giver det arkitektoniske udtryk et flot og enkelt spil og skaber en god helhedsvirkning. Samtidig bevirker farvesammensætningen at huset falder roligt ind i sine omgivelser.

Villaen ligger i yderste række til det rekreative, grønne område mod nord og vest, og dermed opnås der uhindret udsigt over de grønne arealer. Boligens uderum udgøres af en stor samlende terrasse, som omkranser huset og dermed sikrer gode rum til udendørs ophold i døgnets lyse timer.

BK NORD’s ydelser omfatter indledende møde med behovsafklaring, idéoplæg, og skitseprojekt med arkitektrådgivning.

Læs mere om hvad BK NORD kan gøre for dig lige her: Boligbyggeri

Kontakt os for en uforpligtende snak om opførsel af din nye villa