ARKITEKTTEGNET VILLA PÅ LANDET


PROJEKTTYPE: Villa

BELIGGENHED: Sæby

UDARBEJDET: 2020

AREAL: 182 m²

BYGHERRE: Privat

YDELSER: Arkitektrådgivning og -tegninger


På en landejendom omgivet af sø, åbne marker og høje træer har BK NORD kreeret en arkitekttegnet villa på landet til en familie på fem.

Boligen er placeret i forhold til det eksisterende byggeri bestående af den tidligere bolig og udhus, som er sammenbygget i en L-form. For at skabe en omkranset gårdsplads og et sammenhængende udtryk, er boligens 182 m² fordelt i en omvendt L-form og placeret øst for det eksisterende byggeri.

Boligens geometriske form er som det eksisterende byggeri med sadeltag, hvorved der skabes reference imellem byggerierne.

Boligens opholdsrum er placeret mod syd og udsigten over ejendommens sø, mens de fire værelser er placeret mod markarealerne i nord og øst. Fra køkken-alrummet har man et bredt udkig til både have, sø og gårdsplads og samtidig forbindelse til stuen. Herfra man også har flot kig til søen samt til markerne.

De adgangsgivende rum, entré og bryggers, er placeret mod gårdspladsen. Entréen fungerer som bindeled imellem værelsesafdelingen og opholdsrummene, mens bryggerset er en del af et gangareal for at optimere kvadratmeterne.

Boligens arkitektoniske udtryk forholder sig til det eksisterende byggeri i sin form og materialevalg. Det eksisterende byggeri fremstår med hvide, vandskurede vægge og hhv. rødt tegltag på den tidligere boligdel, og lyst ståltag på udhuset.

Den fremtidige boligs materialevalg består af lyse mursten, som træder frem og skaber blikfang i forhold til de hvide facader. Tagfladerne dækkes med brede stålplader i reference til det eksisterende byggeri.

Det er planen, at det røde tegltag udskiftes til sinusstålplader som udhuset, når dets levetid udrinder, for derved at skabe ét sammenhængende udtryk i tagfladerne.

Den smukke udsigt, der omgiver ejendommen, inviteres inden for af store, ubrudte vinduespartier, markeret med mørke rammer. De står som kontrast til bygningens lyse facader.

To overdækkede terrasser mod hhv. syd og vest optimerer boligens ’indbyggede’ uderum, som kan anvendes uanset vejret. Samtidig har overdækningerne funktion som solafskærmning i sommerperioden, hvor solen står højt.

BK NORD’s ydelser har omfattet indledende møde og besigtigelse af ejendommen samt skitseprojekt.

Læs mere om hvad BK NORD kan gøre for dig lige her: Boligbyggeri

Kontakt os for en uforpligtende snak om opførsel af din nye villa